Kvinnors Röst – en flashmobsmanifestation i koreografi av Lotta Gahrton!
I valhelgen, då vädret ser ut att bli ganska OK i Stockholmsområdet kommer dans-manifestationen Kvinnors Röst att framföras utanför Tensta Konsthall lördagen den 12 september samt på Rinkeby Torg under själva valdagen söndagen den 13 september. Båda föreställningarna som framförs med stöd av Järva Stadsdelsnämnd ges kl 3 på eftermiddagen, Kanske när människor är ute och som bäst på väg att avlägga sina röster.
Föreställningen Kvinnors röst är en vidareutveckling av Lotta Gahrtons föreställning De första fem, som skapades i samband med den kvinnohistoriska milstolpe som inträffade 2021 då det var 100-årsjubileum för att kvinnor för första gången hade rätt att rösta i ett riksdagsval i Sverige år 1921, vilket ledde till att de första fem kvinnliga riksdagsledamöterna intog sina platser i riksdagen den 10 januari 1922. Sverige hade på den tiden en tvåkammarriksdag – en kvinna röstades in i första kammaren, fyra i den andra. I första kammaren var det Kerstin Hesselgren valdes med stöd av Liberala samlingspartiet och Socialdemokraterna och hon fick finna sig i att första kammarens talman hälsade henne och övriga förstakammarledamöter med orden: ”Jag ber att få hälsa henne välkommen och uttala den livliga förhoppningen, att hennes arbete här må bliva henne till tillfredsställelse och oss till gagn. Jag hoppas, att hon icke tager illa upp, om jag, åtminstone så länge hon är ensam i sitt slag i kammaren, fortfarande gentemot kammaren begagnar mig av den gamla titulaturen. Mina herrar! Jag ber att få tillönska Eder alla ett gott nytt år, goda arbetskrafter och ett gott arbetsresultat.”
Andra kammarledamöterna som tog plats var av olika politisk färg Nelly Thüring och Agda Östlund från Socialdemokraterna, Bertha Wellin kom från Högern och Elisabeth Tamm, Liberala samlingspartiet. Intressant läsning om dessa första fem finns bland annat här:
Ur Lotta Gahrtons föreställning om de första fem riksdagskvinnorna, har sedan utomhusföreställningen Kvinnors röst utvecklats, där en mängd dansare deltar och vid urpremiären på Sergels Torg 2021 deltog dansarna Lotta Gahrton, Sofia Castro, Hui-Han Hu, Tanja Tuurala och Caroline Östberg tillsammans med dansare från Balettakademiens Dansarutbildning modern/nutida samt en damkör. Musiken till föreställningen är skapad av en kvinnlig kompositör, nämligen Lise-Lotte Norelius.
Fler Nyheter























