Danstidningen 5/2025 är idag ute på e.danstidningen.se och kommer i början av nästa vecka på papper
När Wayne McGregor sätter den upproriska Antigone i fokus i sitt senaste verk Iocasta´s line på Operan i Oslo, är det i form av ett ”allkonstverk där form, idé och musikalisk bearbetning skapar lager på lager av betydelser och samtal.” skriver Alexander Meinetz i sin rapport från Oslo.
Vid Dansens Hus återinvigning av sin stora scen med ett stort och festligt event, fick publiken som fyllde salongen till sista plats också se Marco da Silva Ferreiras verk Carcaça som har ett starkt antifascistiskt budskap, men med det angelägna budskapet presenterat rakt på sak.
Den österrikiska koreografen Eva-Maria Schaller tar i sitt verk
Walzerwut kring fenomenet Wienervals oss tillbaka till tiden för skapandet av musiken av kompositören Johann Strauss d.y. som föddes för 200 år sedan. Han stod för sin tids popmusik som alla dansade till. Det valsade febrilt mot bakgrunden av en verklighet av enorma sociala och politiska spänningar. Samtidigt kämpade fredsaktivisten Betha von Suttner om uppmärksamheten mitt i det livliga festandet.
Isländska Lovísa Ósk Gunnarsdóttir har gjort en fullkomlig Odysse´ runtom i världen med sitt anglägna verk When The Bleeding Stops, där ett fenomen som i hög grad sopats under matten, inte minst av kvinnor själva, menopausen, sätts i fokus. Lovísa Ósk Gunnarsdóttirs verk hyllar den mogna kvinnan, inte mist i form av medverkan av många amatörer som rekryteras lokalt där det uppförs. Nyligen mottogs verket hyllningar på Tanz im August i Berlin.
Med Faustus in Africa!, som presenteras på Festival d’Automne i Paris, återuppfinner William Kentridge myten om Faust för att utforska kolonialhistoria. Dockor, kolteckningar, video och musik väver ett rikt universum där minne och glömska möts. Trettio år efter premiären är verket fortfarande anslående med sitt ifrågasättande av makt och moral.
På dansfestivalen i Lyon visades den dansade konserten Último Helecho av Nina Laisné, François Chaignaud och Nadia Larcher, med dans och musik inspirerad av argentinsk och peruansk folklore som bär på berätelser om våld och motstånd. Sammanflätat med de europeiska kolonisatörernas kultur formas en fantastisk och estetiskt utsökt barock fantasivärld, som både andas protest och utopiskt hoppfullhet.
Ann-Marie Wrange
PS: På nätversionen e.danstidningen.se finns ett bättre och lite utförligare uppdaterat Kalendarium än vad som hanns med att göra i pappersupplagan som dyker upp i era brevlådor efter helgen.

François Chaignaud och Nadia Larcher I Último Helecho i regi av Nina Laisné som dansades på Operan i Lyon under Biennale de la danse I Lyon. Foto: Nina Laisné.






















