Hoppa till sidans innehåll
Välkommen till danstidningen.se. Allt om dans i Norden. Fredag 15 maj 2026

Fenomenala kvinnors viga och rytmiska konvulsioner – ända ut i fingrarna

2025-03-03

Fakta:

Namn: The Barefoot Diva
Koreografi: Nicolas Huchard
Ensemble: Nicolas Huchard Company, Dansare: Séréna Freira, Julie Laventure, Leila Miretti, Stéphie Téhoué, Mayvis William Ljusdesign: Marine Stroeher Projektioner: Dani Olivier
Plats: Stora Teatern, Göteborg (den 20 februari)
» https://www.dansnatsverige.se/company-nicolas-huchard/

Dansare ser i allmänhet så lika ut, som om de vore stöpta i en form, menar koreografen Nicolas Huchard. När han bildade sitt eget kompani, Nicolas Huchard Company, ville han arbeta med dansare som ser ut som folk är mest. Och han ville lyfta fram kvinnor. Resultatet kan ses i The Barefoot Diva, som nu turnerar i Sverige och även gästade Stora teatern. Det är en stark och energifylld kväll där koreografin får magiska dimensioner i Marine Stroehers fantastiska ljusdesign.
Parisbaserade Nicolas Huchard är ett hett namn, inte minst i modebranschen, där han skapar dans för märken som Jean Paul Gaultier och Armani. Han koreograferar även världsartister, som Madonna. Dansen är hans livsluft och hans arbetsfält är brett.
The Barefoot Diva börjar i dunkel, men ur mörkret stiger dansarna fram. På olika sätt, hela verket igenom. Först rör sig en ensam dansare i skarpt sidoljus tvärs över scenen. Snart anas ännu en och så småningom blir de fem på scenen; Séréna Freira, Julie Laventure, Leila Miretti, Stéphie Téhoué och Mayvis William.
I möten med synkrona rörelser eller åtskilda i solon, ibland parallella, till musikens fasta puls – den sätter sig lätt även i åskådarens kropp – expanderar dansarna och fyller scenen med sugande kraft, oftast hämtad ur hiphopens olika stilar. Viga och rytmiska konvulsioner flödar, ända ut i fingrarna.
Ljuset har en avgörande betydelse. Det sätter gränser och öppnar nya rum. Marine Stroeher skär ut kvadrater som dansarna byter plats i, ibland snabbt, som vore det ett spel. Hon får dem även att glöda i rött sken.
Ett helt tyst parti förtätar stämningen särskilt, dansarna samlas i en klunga och ger känslan av skulpturgrupp. Gemenskapen är ett starkt och genomgående tema, men även den individuella kraften blommar. Julie Laventure med sitt långa hår visar hur även det kan dansa.
För att understryka sitt ärende släpper Nicolas Huchard in en röst med Maya Angelous dikt Phenomenal woman. Texten känns för en gångs skull inte överflödig, den går helt i förening med vad vi ser: fenomenala kvinnor som dansar.

Texten är tidigare publicerad i Göteborgs-Posten

Lis Hellström Sveningson

Fler Recensioner

Annonser

  • Dansmuseet
  • GBG Operan
  • Konstnärsnämnden
  • JOBBA PÅ SKH
  • New Education for Contemporary Dance
  • Det Kongelige
  • ACT OF WEAVING PODCAST
  • Balettakademien
  • SU-EN
  • Dance Hive
  • Studio Odette
  • House of
  • Dansnät sverige
  • Critical Stages
  • Dansens Hus Sthlm
  • Portugistsk dans podcast
  • Teaterkritikerna
  • a
  • aa
  • ab
  • ab
  • acdg
  • abbb
  • bb Dansbutiken
  • d
  • Dansforum