Hoppa till sidans innehåll
Välkommen till danstidningen.se. Allt om dans i Norden. Lördag 07 mars 2026

En perfekt saga för Pantomimeteatret i Tivoli

2013-07-03

Fakta:

Namn: Den standhaftige tinsoldat
Koreografi: Dinna Bjørn
Musik: James Price
» http://www.tivoli.dk

Hennes Majestät Dronning Margrethe II älskar H.C. Andersens sagor och tillsammans med koreografen Dinna Bjørn och kompositören James Price har hon skapat fyra H.C. Andersen-föreställningar till Pantomimeteatret i Tivoli. Och nu har samma treklöver skapat ännu en föreställning i den lilla teatern till det gamla nöjesfältet. Den här gången handlar det om sagan Den standhaftige tinsoldat (Den ståndaktige tennsoldaten) en en-bent tennsoldat, som förälskar sig i en dansös som är utklippt ur papper.
Det är en söt föreställning om leksaker som kommer till liv om natten, när barnen har gått och lagt sig. Här finns en gunghäst, snurra, boll, sprattelgubbe, påfågel, papegoja, troll och två dockor. Slutligen finns det också en ask tennsoldater, som verkar vara pojken Ibs favoritleksaker. På natten när Ib ligger och sove, så flörtar den enbente tennsoldaten med ballerinan Det gör trollet i asken upprörda, han skulle helst vilja ha den vackra dansösen för sig själv. En dag blåser den enbente soldaten ut genom fönstret och hamnar i gatan. Här hittas han av några gatpojkar som säter honom i ett skepp av tidningspapper. Skeppet flyter ner i kloaken där en vattenråtta med sina små barn gärna vill se ett giltigt pass. Men tennsoldaten har inget pass, men han räddas från passkontrollen av en ström som för honom ut i havet. Han drunknar inte i havets böljor utan blir istället uppäten av en stor fisk, som därefter fångas och slutligen hamnar på köksbordet i det hem, som tennsoldaten ursprungligen kom från. Mognadsresan har nått sitt slut för tennsoldaten men inte hans längtan. Trollen i barnkammaren skickar den hemvändande soldaten i kakelugnen tillsammans med ballerinan. Här smälter tennsoldaten till ett hjärta och av ballerinan återstår bara en kolsvart paljett, när tjänsteflickan gör rent i kakelugnen på morgonen.
Drottningen har i en tidningsintervju inför premiären deklarerat att hon blir allt vildare och vildare med sina kreationer. Men hon får gärna vara ännu lite vildare, för det ska mycket till för att upprätthålla barnens uppmärksamhet – särskilt mitt i en park full av härliga attraktioner. Av och till verkar scenografin och kostymerna lite väl puttinuttiga och nostalgiska, men fisken som trillar omkring på ett rullbord med stor öppen mun, där tennsoldaten försvinner är fin. Skojiga är också vatteråttornas kostymer, där den stora dansas av Tommy Edvardsen, som med sin kaskett gör en ståtlig ämbetsmann. Hans små medhjälpare, barnen Valdemar Walder och Thomas Schelling, är oemotståndliga med sina markerade öron och långa svansar. Vem skulle inte vilja ha en sån karnevalskostym? Men hur visar man upp en enbent tennsoldat på en balettscen? Dronning Margrethelöser problemet smart genom att låta soldatens ena buxben vara uniforms-blå, mens det andra är svart. Den enbenta ennsoldaten dansas elegant av Shaun Kelly, som även dansade prinsen i Tivolis uppsättning av Nøddeknækkeren (Nötknäpparen) härom året. Tori Cooper – en veteran på Pantomimeteatret – är fin som ballerinan som bor i det vita orientaliska slottet.
I sin koreografi bygger Dinna Bjørn vidare på August Bournonvilles steg och gestik. En stil som passar utmärkt för den lilla trevliga Pantomimeteatern. Varje leksak har fått de steg som passar till dess speciella egenskaper. Sprattelguppen slänger omkring fötterna, snurran snurrar runt, bollen hoppar högt ock så vidare. Men historien är inte alltid lika klart berättad, och det är lite svårt att följa med i föreställningen varken för Tivolis besökare eller för många danska barn kan numera historien om Den standhaftige tinsoldat vara okänd. Det är inte klart varför de andra leksakerna blir sura på tennsoldaten och det går heller inte att se att det är en paljett som plockas ut ur kakelugnen mot slutet. Men James Prices nyskrivna musik guidar på ett tydligt sätt genom historien. Till exempel, när knivarna slipas i köket hörs väsande toner, eller när böljorna rullar över scenen återspeglas detta i musiken. Allt som allt är Den standhaftige tinsoldat en underhållande upplevelse om än på ett gammeldags vis, som kanske snarare tilltalar vuxna än barn.

Den ståndaktige tennsoldaten spelas på Tivolis Pantomimeteater till och med den 21 september.

Torben Kastrup

Fler Recensioner

Annonser