Grattis Nikisha!
Nikisha Fogo går från klarhet till klarhet!
Den multibegåvade eleven vid Kgl. Svenska Balettskolan fick guldmedlajen i klassen ”Preprofessionals” under den internationella balettävlingen i staden Grasse i södra Frankrike 29-31 oktober. Hon förärades även juryns speciella pris och fick även priset Bourse Monaco, vilket betyder att Nikisha om hon vill, får tillgång till ett års balettstudier i Monaco.
Nikisha Fogo är van vid utmärkelser och tävlingar och har bland annat deltagit i Junior Eurovision Song Contest år 2007.
På sistone är det dock danstävlingar som har gällt och I våras segrade hon i juniorklassen i Stora Daldansen, och nästa balettävling som förestår är Prix de Lausanne i Schweiz den 1-6/2 2011.
Till tävlingen Lausanne har även två av hennes skolkamrater Levi Blad och Nicholas Krowicki blivit uttagna. De går båda i årkurs 3 på gymnasiet, och kallas därför i balettävlingssammanhang för seniorer!. Nikisha som är 15 år går fortfarande i 9.e klass.
Mer om balettävlingen i Grasse 23ème concours de danse classique de Grasse finns på